İKSV Tiyatro Festivali’nde “En Kötü İş”
Egzotik Forumları

Hayatın içinden...

Giriş yap

Şifremi unuttum

Anket

Egzotik Forum'dan MemNun Musunuz?

İKSV Tiyatro Festivali’nde “En Kötü İş” I_vote_lcap96%İKSV Tiyatro Festivali’nde “En Kötü İş” I_vote_rcap 96% [ 915 ]
İKSV Tiyatro Festivali’nde “En Kötü İş” I_vote_lcap1%İKSV Tiyatro Festivali’nde “En Kötü İş” I_vote_rcap 1% [ 7 ]
İKSV Tiyatro Festivali’nde “En Kötü İş” I_vote_lcap1%İKSV Tiyatro Festivali’nde “En Kötü İş” I_vote_rcap 1% [ 6 ]
İKSV Tiyatro Festivali’nde “En Kötü İş” I_vote_lcap3%İKSV Tiyatro Festivali’nde “En Kötü İş” I_vote_rcap 3% [ 24 ]

Toplam Oylar : 952

En son konular

» Nikola Jokic 40 sayı attı, Denver seride öne geçti
tarafından Yazar : EgzotikForum Dün 19:55:48

» Galatasaray Kulübünün başkan adaylarından Süheyl Batum, vizyonunu ve hedeflerini paylaşmak üzere kongre üyeleriyle kahvaltıda bir araya geldi. Kulübün Kalamış'taki tesislerinde gerçekleştirilen kahvaltıya Süheyl Batum ve yönetim listesinde bulunan kişiler
tarafından Yazar : EgzotikForum Dün 19:54:35

» Galatasaray taraftarından Fenerbahçe maçı için olay yaratan koreografi hazırlığı iddiası!
tarafından Yazar : EgzotikForum Dün 19:53:07

» Fenerbahçe'nin eski golcüsü Emenike'den Aziz Yıldırım paylaşımları! Galatasaray'a gönderme yapmayı da ihmal etmedi...
tarafından Yazar : EgzotikForum Dün 19:51:33

» Ferdi Kadıoğlu için istenilen bonservisi kabul ettiler! Yıldız isim yeni sezonda 'Ada' yolcusu
tarafından Yazar : EgzotikForum Dün 19:49:55

» Aziz Yıldırım'dan Ali Koç'a tarihi çağrı! ''Fenerbahçe için gelin yeni bir sayfa açalım, ne yapacaksak birlikte yapalım''
tarafından Yazar : EgzotikForum Dün 19:48:56

» Kerem İnan: "Galatasaray’ın minimum 3 gol atacağını düşünüyorum"
tarafından Yazar : EgzotikForum Dün 19:47:47

» Galatasaray-Fenerbahçe maçı için araba parasına bilet satılıyor! Tam 750 bin TL'ye onlarca bilet satışta...
tarafından Yazar : EgzotikForum Dün 19:46:50

» Kerem Aktürkoğlu, Süper Lig devi Beşiktaş ile görüşme yapacak! Transfer döneminin bomba gelişmesi...
tarafından Yazar : EgzotikForum Dün 19:41:11

» Beşiktaş Sergen Yalçın ile görüştü! Başarılı hocanın şartları belli oldu
tarafından Yazar : EgzotikForum Dün 19:40:12

Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

İKSV Tiyatro Festivali’nde “En Kötü İş”

Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

Yazar : EgzotikForum

-
-

EN KÖTÜ İŞ

Koreograf, yönetmen, çağdaş dans ve performans sanatçısı, beden_dans terapisti ve akademisyen Tuğçe Tuna, 20. İKSV İstanbul Tiyatro Festivali kapsamında EN KÖTÜ İŞ. isimli disiplinler arası fiziksel tiyatro ve çağdaş dans eserini sunacak.

Sanatçı Tuğçe Tuna; EN KÖTÜ İŞ. eserinde toprak ve beden ilişkisini Psiko_Soma+tik olarak aralarken, performans sanatçıları ile duyusal ve bilinç katmanları arasında geziniyor. Latince ‘soma’ kelimesi; beden, madde, hücrelerinin tamamı, gibi anlamları ifade etmektedir. Tuna; toprağın üstünde, altında çalışan ‘bedeni’ iş sistemleri ve haller üzerinden ele alıyor. Sanatçının işi gereği çalışma yaptığı, eser ürettiği, kendini sorguladığı alan olarak ‘salon’ lar gibi, madenler de de ortak buluşma alanları olan ‘salon’ larda sunulmak üzere hazırlanıyor eser. ‘Salon’sanatçı için aynı zamanda zihindeki, bedendeki arayışları sürdürdüğümüz kaotik -boşluğu- da temsil ediyor. Alan hafızasının yanı sıra, ‘İş’ olarak kabul ettiğimiz eylemlerin bilinci tüketmesi, boşluk algısı, mekanın ve bedenin dönüştürülmesi eserin oyun katmanlarını oluşturuyor.

‘Dağı it, sırrını bırak.
Toprağın üstünde boşlukta.
Boş bir çerçeve de… Toprağın altında bir alandan başka bir gerçekliğe geçiş.
Ayakların yere basmadan. Dağı it, sırrını bırak.
O’na yakın olmak özgürlük ama boğazıma kaçsa boğulacağımı biliyorum.
İş insanı tüketir mi, tüketir. Bir işe sahipsen, iş’ te sana sahiptir.
İçindeki cevheri nasıl arar, nasıl dışarı çıkarırsın?
Kimliklerini, üzerindekileri bırakıp aşağıya inebilir misin?
Haberleşmek için değil bu duman, gözyaşım görünmesin diye.
Dağı it, nefesini bırak. Şansın varsa belki ellerini tanırsın…’
Tuğçe Tuna. İstanbul 2015

Tuğçe Tuna: Hayat ile iletişimini ve ilişkisini hareket-dans-beden-alan-boşluk-öngörü ve dönüşüm üzerinden kuran Tuğçe Tuna, dans ve performans sanatçılığının yanı sıra, 2001 yılından itibaren bağımsız üretim politikasını eserleri ve projeleriyle uluslararası platformlarda oluşturmaya ve eserlerine davet ettiği sanatçılarla sunmaya başladı. Çağdaş Gösteri Sanatları alanında öncü, cesur ve yenilikleriyle tanınan Tuna’nın İKSV Tiyatro Festival’leri kapsamında yer alan eserleri arasında; 2013 Almanya Arena Festivali Jüri Ödülü’ne layık bulunan, 2012’de Hasköy Yün ve İplik Fabrikası’nda gerçekleştirdiği DEPLASMAN, 2014’de St.Pulcherie Fransız Lisesi’nde ürettiği GÖVDE GÖSTERİSİ, eleştirmenler tarafından 2010 sezonunun en iyi eserlerinden biri olarak gösterilen ve Bayrampaşa Eski Ceza Evi’nde gerçekleştirilen tek çağdaş dans gösterisi olan ISLAK HACİM, Santralistanbul Enerji Müzesi’ndeki MAKİNE BEDEN, VERTİGO Proje 4L, DÜŞÜNME FOBİSİ Aziz Nesin Sahnesi bulunan sanatçı yanı sıra, TORTU İstanbul Modern, HÜCRE Yapı Kredi Binası Beyoğlu, TUZLA…BUZ…gibi beden ve mimari ilişkisi üzerine odaklanarak ve ‘Dansın, hareketin mekanı beden. Mekan benim için düşüncenin de bedenidir.

Farklı şekillerde iletişim kuran bir bedendir mekan.’ diye tanımladığı eserleriyle çalışmalarına devam etmektedir. Halen Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, İstanbul Devlet Konservatuvarı, Çağdaş Dans Anasanat Dalı başkanlığını da yürüten Doç.Tuğçe Tuna, bedeni yaşanılan, kişinin kendi politikasını sürdürdüğü aracı bir alan’ olarak değerlendiriyor.

EN KÖTÜ İŞ
Konsept, Yönetmen, Koreograf ve Metin: Tuğçe Tuna
Mekan ve Ses Yerleştirmesi: Vahit Tuna
Performans Sanatçıları: Erdinç Anaz, Pınar Akyüz, Demet Aksular, Özgün Akaçça,
Begüm Balcıoğlu, Taner Güngör, Erdem Kaynarca, Ahu Özgür Kınoğlu, Meriç Rakalar,
Tuğçe Tuna. Sinan Özer, Ezgi Çanaklı, İlkem Ulugün (Video).
Müzik: Fati Fehmiju, Vahit Tuna
Işık Tasarım: Vahit Tuna, Utku Kara, Tuğçe Tuna
Proje Asistanı: Ezgi Çanaklı
Teknik Asistan: Yazı Köz, Sevgi Umut
-Engin Çetinbağ’ ya danışmanlığı ve desteği için teşekkür ederiz.

https://www.egzotikforum.com

Sayfa başına dön  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]