AKP, Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru imkanında geri adım atmaya hazırlanıyor.
Egzotik Forumları

Hayatın içinden...

Giriş yap

Şifremi unuttum

Anket

Egzotik Forum'dan MemNun Musunuz?

AKP, Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru imkanında geri adım atmaya hazırlanıyor. I_vote_lcap96%AKP, Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru imkanında geri adım atmaya hazırlanıyor. I_vote_rcap 96% [ 915 ]
AKP, Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru imkanında geri adım atmaya hazırlanıyor. I_vote_lcap1%AKP, Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru imkanında geri adım atmaya hazırlanıyor. I_vote_rcap 1% [ 7 ]
AKP, Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru imkanında geri adım atmaya hazırlanıyor. I_vote_lcap1%AKP, Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru imkanında geri adım atmaya hazırlanıyor. I_vote_rcap 1% [ 6 ]
AKP, Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru imkanında geri adım atmaya hazırlanıyor. I_vote_lcap3%AKP, Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru imkanında geri adım atmaya hazırlanıyor. I_vote_rcap 3% [ 24 ]

Toplam Oylar : 952

Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

AKP, Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru imkanında geri adım atmaya hazırlanıyor.

Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

Yazar : EgzotikForum

-
-

AKP, Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru imkanında geri adım atmaya hazırlanıyor. Aym-670
Veli TOPRAK / ANKARA
AİHM’e taşınan davaların önünü kesmek ve çok yüksek miktarlara ulaşan tazminatları engellemek için Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru imkanı getiren AKP, geri adım atmaya hazırlanıyor. AKP’nin seçim beyannamesine koyduğu vaatleri arasında bu konuda düzenleme yapılacağı belirtildi.
İktidar, 23 Eylül 2012’de yaptığı düzenleme ile bireysel başvurunun önünü açtı. İlk yıl başvuru sayısı bin 342’de kaldı. Daha sonra hızla başvuru sayısı arttı. Özellikle kamuoyunda büyük ilgi gören operasyonlarla tutuklanan isimlerin Anayasa Mahkemesi kararıyla serbest kalması başvuruları patlattı.
2013 yılında 9 bin 897, 2014 yılında da 20 bin 578 başvuru oldu. Mahkeme, başvuruların alınmaya başlandığı 2012’den bu yana 38 bin 67 kişinin umut oldu. Toplam başvuruların 19 bin 529′u karara bağlanırken, mahkeme önünde karar bekleyen 18 bin 538 dosya bulunuyor.
İHLAL SAYISI 559
Karara bağlanan 19 bin 529 bireysel başvurunun 10 bin 249′u kabul edilemez bulunurken, yalnızca 559′u hakkında ihlal kararı verildi. İhlal kararı verilen 559 başvurunun 393′unda, adil yargılanma hakkının, 40′ında kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının, 23′ünde sendika hakkının ihlal edildiği sonucuna varıldı.
AKP’nin seçim beyannamesinde, “Bireysel başvurunun Anayasa Mahkemesine getirdiği aşırı iş yükünün, mahkemenin işlevselliğine zarar verme ihtimali karşısında bu uygulamayı gözden geçireceğiz” denildi.

https://www.egzotikforum.com

Sayfa başına dön  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]