Mersin'de 11 yaşındaki Ekin Barış Özenir, 5 yaşında başladığı satrançta 100 kez giydiği milli forma ile dünya ikinciliği ve üçüncülüğü ile Avrupa şampiyonluğuna uzandı.
Egzotik Forumları

Hayatın içinden...

Giriş yap

Şifremi unuttum

Anket

Egzotik Forum'dan MemNun Musunuz?

Mersin'de 11 yaşındaki Ekin Barış Özenir, 5 yaşında başladığı satrançta 100 kez giydiği milli forma ile dünya ikinciliği ve üçüncülüğü ile Avrupa şampiyonluğuna uzandı. I_vote_lcap96%Mersin'de 11 yaşındaki Ekin Barış Özenir, 5 yaşında başladığı satrançta 100 kez giydiği milli forma ile dünya ikinciliği ve üçüncülüğü ile Avrupa şampiyonluğuna uzandı. I_vote_rcap 96% [ 915 ]
Mersin'de 11 yaşındaki Ekin Barış Özenir, 5 yaşında başladığı satrançta 100 kez giydiği milli forma ile dünya ikinciliği ve üçüncülüğü ile Avrupa şampiyonluğuna uzandı. I_vote_lcap1%Mersin'de 11 yaşındaki Ekin Barış Özenir, 5 yaşında başladığı satrançta 100 kez giydiği milli forma ile dünya ikinciliği ve üçüncülüğü ile Avrupa şampiyonluğuna uzandı. I_vote_rcap 1% [ 7 ]
Mersin'de 11 yaşındaki Ekin Barış Özenir, 5 yaşında başladığı satrançta 100 kez giydiği milli forma ile dünya ikinciliği ve üçüncülüğü ile Avrupa şampiyonluğuna uzandı. I_vote_lcap1%Mersin'de 11 yaşındaki Ekin Barış Özenir, 5 yaşında başladığı satrançta 100 kez giydiği milli forma ile dünya ikinciliği ve üçüncülüğü ile Avrupa şampiyonluğuna uzandı. I_vote_rcap 1% [ 6 ]
Mersin'de 11 yaşındaki Ekin Barış Özenir, 5 yaşında başladığı satrançta 100 kez giydiği milli forma ile dünya ikinciliği ve üçüncülüğü ile Avrupa şampiyonluğuna uzandı. I_vote_lcap3%Mersin'de 11 yaşındaki Ekin Barış Özenir, 5 yaşında başladığı satrançta 100 kez giydiği milli forma ile dünya ikinciliği ve üçüncülüğü ile Avrupa şampiyonluğuna uzandı. I_vote_rcap 3% [ 24 ]

Toplam Oylar : 952

Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

Mersin'de 11 yaşındaki Ekin Barış Özenir, 5 yaşında başladığı satrançta 100 kez giydiği milli forma ile dünya ikinciliği ve üçüncülüğü ile Avrupa şampiyonluğuna uzandı.

Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

Yazar : EgzotikForum

-
-

Mersin'de 11 yaşındaki Ekin Barış Özenir, 5 yaşında başladığı satrançta 100 kez giydiği milli forma ile dünya ikinciliği ve üçüncülüğü ile Avrupa şampiyonluğuna uzandı. Milligadadas-640
Ailesinin desteğiyle başladığı satrançta kısa sürede başarılı sonuçlar alan Ekin Barış Özenir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilk kez 7 yaşında milli olduğunu ve Polanya'da Türkiye'yi temsil ettiğini söyledi.

Satrancı çok sevdiğini ifade eden Özenir, "Kendimi geliştirmek için evde çalışma yapıyorum. Kitaplarımla, kardeşimle ve ailemle zaman zaman satranç oynuyorum. Polanya'da dünya ikincisi , Sırbistan'da Avrupa birincisi oldum. İstanbul'da satranç olimpiyatına katıldım. Antalya'da gerçekleştirilen Avrupa Şampiyonası'nda ikinci sırayı elde ettim. Tüm şampiyonalardan başarıyla döndüm" diye konuştu.

Satrancın derslerine de yardımı olduğunu vurgulayan Özenir, "Satranç, hızlı düşünme ve çabuk karar vermeyi geliştiriyor. İleride 'grand master' yani 'büyük usta' olmak istiyorum. Bunun için çalışıyorum. Erken yaşta dünya ikincisi olmak bana daha çok öz güven verdi. İleride büyüklerde de dünya şampiyonu olmak istiyorum. Bunun için evde günde iki saat çalışıyorum" ifadesini kullandı.

EN BÜYÜK DESTEK AİLESİNDEN
Baba Alaaddin Özenir de oğlunun satrançta çok başarılı olduğunu, sürekli turnuvalara katıldıklarını söyledi.

Oğlunun yeteneğini ispatladığını belirten Alaaddin Özenir, şunları aktardı:

"Bir yetenek var, bunun için 5 yaşından itibaren çalıştı ve başarılı oldu. Ekin şu anda A milli olmuş dünyanın en küçük ikinci sporcusu. Olimpiyatta unvan almış en küçük sporcu. Türkiye'nin dünya sıralamasında en iyi 50 veya 100'de satranç oyuncusu yok. Biz bunu hedefleyebiliriz. Sponsora ihtiyacımız var. Tayland'da Dünya Şampiyonası var ama maddi olanaksızlıklardan gidemedik."

Oğlunun Türkiye'ye satranç alanında başarılar getirmesi için çok fazla fedakarlık yaptıklarını ancak bazen imkanlarının yeterli olmadığını kaydeden Özenir, yetkililerden destek beklediklerini sözlerine ekledi.

https://www.egzotikforum.com

Sayfa başına dön  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]