Tiyatro Festivali 20 yaşında (Doğan Hızlan Yazdı)
Egzotik Forumları

Hayatın içinden...

Giriş yap

Şifremi unuttumAnket

Egzotik Forum'dan MemNun Musunuz?

Tiyatro Festivali 20 yaşında (Doğan Hızlan Yazdı) I_vote_lcap96%Tiyatro Festivali 20 yaşında (Doğan Hızlan Yazdı) I_vote_rcap 96% [ 915 ]
Tiyatro Festivali 20 yaşında (Doğan Hızlan Yazdı) I_vote_lcap1%Tiyatro Festivali 20 yaşında (Doğan Hızlan Yazdı) I_vote_rcap 1% [ 7 ]
Tiyatro Festivali 20 yaşında (Doğan Hızlan Yazdı) I_vote_lcap1%Tiyatro Festivali 20 yaşında (Doğan Hızlan Yazdı) I_vote_rcap 1% [ 6 ]
Tiyatro Festivali 20 yaşında (Doğan Hızlan Yazdı) I_vote_lcap3%Tiyatro Festivali 20 yaşında (Doğan Hızlan Yazdı) I_vote_rcap 3% [ 24 ]

Toplam Oylar : 952


Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

Tiyatro Festivali 20 yaşında (Doğan Hızlan Yazdı)

Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

Yazar : EgzotikForum


-
-

İSTANBUL KÜLTÜR SANAT VAKFI (İKSV) tarafından 2004 yılından bu yana Koç Holding Enerji Grubu Şirketleri Aygaz, Opet ve Tüpraş’ın sponsorluğunda düzenlenen İstanbul Tiyatro Festivali, 28 Mayıs akşamına kadar devam ediyor.

Gösterilerin yanı sıra çeşitli mekânlarda söyleşiler ve atölyeler gerçekleştiriliyor.

Bu yılın Onur Ödülleri’ni alanlar şöyle belirlendi:Metin Akpınar, Şahika Tekand, Berliner Ensemble. Sahnelenen oyunlar içinde, sözü edilmesi gereken, İstanbul Tiyatro Festivali’nde sahnelenecek ilk İran oyunu.

Her Gün Biraz Daha (Ham Havayi) adlı oyun 17 ve 18 Mayıs günleri Uniq Hall’de görülebilir.

Oyun hakkında biraz daha ayrıntılı bilgi vermeliyim:İranlı kadın yazar Mahin Sadri ve yönetmen Afsaneh Mahian, Her Gün Biraz Daha (Ham Havayi) adlı oyunda, daracık bir mutfakta günlük angaryalarıyla meşgul üç kadının ıstırap dolu öyküleri aracılığıyla İran’ın 1981’den (İran devriminden iki yıl sonra) 2013’e uzanan tarihinden bir kesit sunuyor. Daracık bir mutfakta, koyu renk giyinmiş üç İranlı kadın, tutkuları, acıları, hayalleri ve hayatta kalma taktikleriyle, hayatlarının bir özetini anlatıyorlar. Mahnaz, bir savaş kahramanın dul eşi. Shahla, tanınmış bir futbolcunun (değersiz) metresi. Geleneksel bir aileden gelen Leyla ise dağ yürüyüşlerini keşfedip kurtarmış kendini.

2015’in ocak ayında Tahran Tiyatro Festivali’nden (Fajr) “En İyi Özgün Metin” ve “En İyi Kadın Oyuncu” dallarında ödüllerle dönen, aynı yıl İran Tiyatro Eleştirmenliği Birliği’nin “En İyi Oyun” ve “En İyi Yönetmen” ödüllerini kucaklayan, Paris’te kapalı gişe oynayan Her Gün Biraz Daha başarısını sürdürüyor.

YERLİ ve yabancı yapımların sahnelendiği festival, hem Türk tiyatrosunun hem dünya tiyatrosunun en başarılı, en çok seyredilen, beğenilen oyunlarını sundu.

Moda Sahnesi’nde Shakespeare’in 400. ölüm yıldönümü dolayısıyla sahnelenen etkileyici oyun, Shakespeare’in Bütün Ölümleri 24-25-26 Mayıs günleri izlenebilir.

Shakespeare’in oyunlarında sahne üzerinde gerçekleşen 75 ölümü ele alıyor oyun. Julius Caesar’da Romalıların intiharından Kral John’da Prens Artur’un ölüme düşüşüne, Hamlet’in sonundaki katliamdan Antonius ve Kleopatra’daki sepet içindeki yılanlara kadar bütün ölümler özel bir kurguyla yeniden sahneleyiyor.

Uluslararası festival bağlamında Brecht’in yazıp Kurt Weill’in bestelediği ünlü oyunu Üç Kuruşluk Opera’yı da 13-14 Mayıs tarihlerinde Zorlu Center’da görebilirsiniz.

Festivalin bir işlevine değinmeli.Yıl içinde Türkiye’de görmediğiniz birçok oyunu, festivalde seyretme olanağı ortaya çıkar, ayrıca yabancı oyunlar da bir tiyatro seyircisi için önemlidir.

Tiyatro oyunlarının sahnelenmesi kadar birçok kişinin, özellikle konservatuvar öğrencilerinin de söyleşi ve atölye çalışmalarından yararlanacağını hatırlatmak isterim.

FESTİVALİ takip edin, tiyatronun bugününü uluslararası ölçekte görün.

Doğan Hızlan

https://www.egzotikforum.com

Sayfa başına dön  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz