Hacettepe Üniversitesinde Müzikli Oyun Geleneği – “SAFİYE” üzerine notlar
Egzotik Forumları

Hayatın içinden...

1299!! #KnightOnline #KnightOnlinepvp .eu 1 Eylül Pazar Saat 21:50'de açık olacak.
Bilgi için tıklayın >>> [TIKLAYIN]

Giriş yap

Şifremi unuttum

Counter Strike #CounterStrike 1.6 şimdi.Özel sunucuda! İndirmek için Buraya Tıklayınız >>> [TIKLAYIN] İP ADRESİ : 95.173.174.37 (NOT:Bağlanmak için konsol penceresini açıp 'KLAVYEDE SOL ÜSTTE ESC'NİN ALTINDA e TUŞUNA BASIP AÇABİLİRSİNİZ.' Connect İPADRESİ olarak bağlanın.)
Anket

Egzotik Forum'dan MemNun Musunuz?

Hacettepe Üniversitesinde Müzikli Oyun Geleneği – “SAFİYE” üzerine notlar I_vote_lcap96%Hacettepe Üniversitesinde Müzikli Oyun Geleneği – “SAFİYE” üzerine notlar I_vote_rcap 96% [ 915 ]
Hacettepe Üniversitesinde Müzikli Oyun Geleneği – “SAFİYE” üzerine notlar I_vote_lcap1%Hacettepe Üniversitesinde Müzikli Oyun Geleneği – “SAFİYE” üzerine notlar I_vote_rcap 1% [ 7 ]
Hacettepe Üniversitesinde Müzikli Oyun Geleneği – “SAFİYE” üzerine notlar I_vote_lcap1%Hacettepe Üniversitesinde Müzikli Oyun Geleneği – “SAFİYE” üzerine notlar I_vote_rcap 1% [ 6 ]
Hacettepe Üniversitesinde Müzikli Oyun Geleneği – “SAFİYE” üzerine notlar I_vote_lcap3%Hacettepe Üniversitesinde Müzikli Oyun Geleneği – “SAFİYE” üzerine notlar I_vote_rcap 3% [ 24 ]

Toplam Oylar : 952

En son konular

» Galatasaray'da ayrılık! Kazımcan Karataş, Rusya'ya kiralandı
tarafından Yazar : EgzotikForum Perş. 25 Tem. - 18:47:25

» Fenerbahçe'de ayrılık... Umut Nayir'in yeni takımı belli oldu!
tarafından Yazar : EgzotikForum Perş. 25 Tem. - 18:45:57

» Beşiktaş'ın yeni hocası Giovanni van Bronckhorst'tan Ante Rebic için kadro dışı kararı!
tarafından Yazar : EgzotikForum Perş. 25 Tem. - 18:43:27

» Berkan Kutlu'dan Beşiktaş ve Fenerbahçe'ye gönderme! ''Bizi ilgilendirmiyorlar''
tarafından Yazar : EgzotikForum Perş. 25 Tem. - 18:42:37

» Yeşim Salkım dondurmanın topunun fiyatını açıkladı, CHP'li belediyelere patladı! Bodrum, Çeşme...
tarafından Yazar : EgzotikForum Perş. 25 Tem. - 18:40:57

» Kerem Bürsin kaslarını gösterdi sosyal medya yıkıldı! “Yunan heykeli gibi”
tarafından Yazar : EgzotikForum Perş. 25 Tem. - 18:39:50

» Seren Serengil önce sokak hayvanları yasasına karşı çıktı sonra da Çağla Şıkel'i hedef aldı! 'Ne boş bir kadınsın'
tarafından Yazar : EgzotikForum Perş. 25 Tem. - 18:38:57

» 4'ncü kez evlenen Burak Sergen balayına doymadı! 26 yaş küçük eşiyle yeni rotası bakın neresi oldu
tarafından Yazar : EgzotikForum Perş. 25 Tem. - 18:36:13

» Ünlü modacı Emel Yıldırım Bodrum'daki fiyatlara isyan etti! Bir fincan kahve için...
tarafından Yazar : EgzotikForum Perş. 25 Tem. - 18:34:58

» Serdar Dursun'un yeni adresi belli oldu! Gollerine Alanyaspor formasıyla devam edecek...
tarafından Yazar : EgzotikForum Perş. 25 Tem. - 18:33:43

Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

Hacettepe Üniversitesinde Müzikli Oyun Geleneği – “SAFİYE” üzerine notlar

Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

Yazar : EgzotikForum

-
-

Üniversitemizde bu gelenek Seçmeli Dersler Birim Başkanlığı içinde yer alan  sanat derslerinin öğretim elemanı ve öğrencilerinin ortaklaşa işbirliği içinde çalışmaları ile gerçekleştirilmiştir.

‘’Sadullah Ağa,Hacı Arif Bey,Ahmet Rasim ve Safiye’’  ile üniversitemizde ‘Müzikli Oyun ‘ geleneği bu anlamda çok önemli bestekarlar  ve sanatçı için 1987 yılından itibaren yapılmıştır.

HÜ Seçmeli Sanat Dersleri Başkanlığı ve Sanat Eğitimi (1981-2000) ve..

Sanat eğitimi konusunda kuruluşundan itibaren (1982) ‘Seçmeli Dersler’ sanatı , sanatçı olmak veya meslek olarak seçmeyenlerin farklı fakültelerin öğrencilerinin   bu seçimlik alandan  kazanımları  ile  önem kazanmıştır.

Okul öncesi dönemden başlayarak kişinin yaşamı boyunca devam ettirdiği süreç içinde yüksek öğrenimde bu dersler gençlerin yüksek oranda ilgisini çekerek   önemli işlevini  kuramsal veya uygulamalı olarak daima sürdürmüştür.

Hacettepe Üniversitesinde kurucusu ve yaklaşık 20yıl kurucu olarak da başkanlığını yaptığım Seçmeli Dersler Birimi , YÖK yasası ile birlikte kurulmuştur.

Üniversitenin farklı fakültelerinin ,farklı bölümlerinden gelen gençlerin sanata yönelme isteklerinin ve yaratıcılıklarının ortaya çıkmasına cevap verecek bir format içinde oluşturulmuştur.

Gençlerin öncelikle güzel’i tanımaları  ve onların  yeni estetik duyarlıklar kazanmalarına yardımcı olacak şekilde  yoğunlaştırılmış program üzerinde çalışılmış ve hazırlanmıştır.

Topluma ve bireye olumlu hizmet ve davranışlar getirecek gençlerin yoğun akademik programları arasında nefes alabilecekleri çeşitli seçmeli sanat dersleri ile yaratıcı,pratik,hoşgörülü,duyarlı olmaları (1982-2000) başarılı bir süreklilik içinde sağlanmıştır.

Ülkemizde  doğru tanımlanması gerekli olan  aydın insan’a  gereksinim duyulması ve yetiştirilmesinde bilim ,teknik,sanat eğitiminin bir bütün olarak görülmesi ile birlikte ,anılan insanları yetiştiren  veya yetişmesinde katkıda bulunan eğitim ve öğreticilerin katkısının büyük olduğu da yukarıda belirtilen yıllar da asla unutulmamıştır.

safiye2

Yüksek Öğretim Kurumu  ve Kuruluş Yasası

Yüksek Öğretim Kurumunun 1981 yılında üniversitelerde güzel sanatlar derslerinin 2547 sayılı kanun gereğince esaslara bağlanarak yürürlüğe girmesinin ardından önce zorunlu olan bu seçimlik sanat dersleri ,1992 yılında  yeniden ele alınmış ve 3744 sayılı kanunla seçmeli yapı olarak daha esnek bir şekilde devam etmesi benimsenmiştir.

İlk kez Hacettepe Üniversitesinde uygulanan ve dönemin YÖK Başkanı ve Hocaların hocası , üniversitemizin kurucusu Prof.Dr.İhsan Doğramacı tarafından kurulmuştur.

İlk uygulayıcı olan üniversitemizde yine ilk başkan olarak tarafımdan , bu yapının sürekliliğini ve ders çeşitliliğini ve dersler arası işbirliğinin getirdiği ortak başarılara da imza atma şansını yakalamış olmanın mutluluğunu başkanı olarak  tüm öğretim kadrosu ile paylaşmışımdır.

Üniversitemizde Güzel Sanatlar Fakültesi (Beytepe),Ankara Devlet Konservatuarı(Beşevler) olmak üzere güzel sanatların çeşitli alanlarında sanatçı etiketi ile yetiştirme ereğinden hareketle iki ayrı sanat grubunun üniversite yapısında bulunması seçmeli sanat dersleri alan öğrencilerin sanat olaylarını daha yakından takip etmelerine neden olmuştur.

Seçmeli Derslerin en büyük başarısı alanında en iyi ve en iyiye ulaşmayı hedef edinmiş öğretim kadrosu ile Başkan Doç.Dr Füsun Akmen Balkaya’nın Güzel Sanatlar Fakültesi’nin kurucuları( 1981-82) ve öğretim üyeleri arasında olması,Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro Anasanat Dalı Başkanı ,(1986-7/1. Başkanlık-2005-2007 Vekil Başkanlık – 2007-2012/ 2.Başkanlık)ile (1986-1999)Rektör Danışmanlığı görevlerini çoğunlukla bir arada yürütmesi olmuştur.

Tiyatro,Türk Sanat Müziği,Türk Halk Müziği,Fotoğraf,Türk Halk Oyunları,Diksiyon,Sinema –Televizyon,Takı,Latin Dansları gibi seçmeli sanat derslerinin bulunduğu birimden her sömestr yaklaşık 1000 öğrenci yukarıda belirtilen tarihlerde ders almıştır.

Hacettepe Üniversitesinde Müzikli Oyun Geleneği – “SAFİYE” üzerine notlar Safiye3-300x216

‘’SAFİYE AYLA ‘’ – 1999   ve Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 80.Kutlama Yılı
Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 80.yılında ,Türk Sanat Müziği Korosunun kuruluşunun 35.yılında Üniversitemiz Rektörlüğünün olurları ile Safiye A yla’nın aramızdan ayrılışının yine  ilk yılında ‘’SAFİYE AYLA’’ h ayatı üzerine oluşturulan bir araştırmanın müzikli oyun yapısına dönüştürülmesini Nazım Şuvağ anıları ile birleştirmiş ve Atamızın İzmir’den(1925) seslenişine de yeniden kulak vermiş,
’Hayatta musiki lazım değildir. ‘
‘Çünkü hayat bir musikidir’.
‘Musiki ile alakası olmayan mahlukat insan değildir.’Atamız’ın sözleri yine anılan 1999 da  beni fazlası ile etkilemiştir.
Safiye Ayla ‘nın hayatını müzikli oyun olarak sahneye koymak düşüncesi  ilk ‘’ Safiye Ayla’’ müzikli oyun projesi beni gerçekten çok heyecanlandırmıştır. Cüretli olmak yerine o tarihlerde aksine temkinli olmuşumdur.Çünkü o güne kadar yaptığım çalışmaların üstüne çıkmam ve söz konusu bir kadın olması  bu tedirginliği getirmiştir.
 Kendime güvenimin yüksek olması  Safiye Ayla’yı çok sevmem ,Nazım Şuvağ’a çok güvenmem, şef Cahit Ünyaylar ‘ın nazımı fazlası ile çekmesi ,tiyatro öğrencilerimin inanılmaz emeği,Y.lisans öğrencim dans ustası Didem Dinçerden’in hemen her zaman yanıbaşımda olması,ışık ustası Zeynel Işık ile çalışmam  ve diğer tüm üstün denilebilecek etkenler nedeni ile de  üzülerek itiraf ediyorum , sevgili Mahmut Topçu’nun metnine de o tarihlerde  çok yerde sadık kalamamıştım.
‘’Safiye Ayla ‘’Üniversitemizden sonra Samsun, Magosa, Zonguldak
Safiye Ayla’nın yaşadığı olayları,hayatındaki önemli kişileri  ,bu kişiler arasındaki iletişimi ,somut ve soyut kavramları dengelemeyi, metni bir masal düzeni içinde ama gerçekleri çarpıtmadan dün’ü bugün’e getirmeyi amaçlamıştım.
Safiye Ayla’nın  heyecan,fırtına,güçlük,üzüntü,mutluluk,şöhret ,güç ,para ve müzik sevgisi ve aşk üzerine kurulmuş hayatını gerçekten çok sevmiştim, en önemlisi de çağdaşlığını ve gençlere olan sevgisini de anlatmayı çok istemiştim.
Safiye Ayla’yı önceki kuşaklar yaşamış,bizim kuşak anlatmış sonraki kuşaklara da tıpkı Afife jale ,Bedia Muvahhit  gibi hatırlanabilsin ,aktarabilinsin dileğimi bu  müzikli oyun için büyük bir güçle yinelemişimdir.
Ankara Hacettepe Üniversitesinde Rektörümüz Prof.Dr. Süleyman Sağlam’ın onurlandırdığı gala  ve sonrası yine rektörlük oluru ile Samsun 19.Mayıs Üniversitesi,KKTC Akdeniz Üniversitesi ile Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Rektörlük kutlamalarına davet alarak ‘’ Safiye Ayla ‘’müzikli oyunumuz büyük bir başarı iie katılmıştır.

1999’dan 2016 ve Yeniden Müzikli Oyun Çalışması:
‘’ SAFİYE  AYLA -2 ‘’   , 18.Mayıs.2016 Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 97.Yılı
Dr. Nazım Şuvağ ve Türk Sanat Müziği Korosunun 52.yılında’’Safiye Ayla’’ müzikli oyunu ‘nu Gençlik Haftası Koro Kutlama Programına yeniden alarak farklı bir kadro ile gündeme taşımıştır.
‘Her zaman genç, her zaman gençliğe aşık bu kadın kendine sadece ‘Safiye’ ismi ile çağrılmasını istemiştir .’ diyen Şuvağ ,1980 yılından itibaren Hacettepe korosu ile Safiye yedi(7) konser vermiş ve Şuvağ Ailesi’nin  aynı zamanda yakın aile dostu olmuştur.
Yahya Kemal,Nazım Hikmet,Rıza Tevfik,Naci Sadullah ve eşi Şerif Muhittin Targan ile edebiyat,müzik ,şiir kısacası sanat’la yeterince beslenme şansını bulmuş olan Safiye,her türlü imkanına rağmen halk içinde olmayı, otobüse binmeyi hep önemsemiştir.
Tüm mirasını Türk Eğitim Vakfına bırakmış aynı zamanda da bir hayırsever,Fransızca ve Arapça’yı çok iyi derecede bilen Kuran’ı da en az bu bildiği diller gibi  Safiye çözmüş ve okuyabilmiştir.
‘’SAFİYE AYLA-2’’ olarak  değerlendirdiğim bu yıl ki ! çalışma için farklılıklar öncelikle müzikli oyun ,Mahmut Topçu tarafından yazılmış ve yönetilmiştir.Tiyatro dersi öğrencileri  ve dans konusunda  Mahmut Topçu farklı bir çalışma  yapmıştır.
Hacettepe Üniversitesi   Seçmeli Güzel Sanatlar Dersleri Başkanlığım zamanında Mahmut Topçu ‘nun  okutman olarak  birlikte uzun çalışma yıllarım olmuştur.Bu sefer onun yazdığı ve yönettiği Safiye Ayla -2 diye nitelendirdiğim müzikli oyunu seyirci koltuğundan  seyretmenin de güzelliğini  burada paylaşmak isterim.
Seyirci olmak kalemimi tutamamıştır.
Yönetmenin genel aydınlatma altında tercih ettiği oyunda sahne yerleşiminde yaşanan kaymalar!  oyuncularla koro ve müzisyenleri fazlaca yakınlaştırmış hatta akraba düzenine sokmuştur.
Slayt çalışmaları video ile desteklenirken oyunculuk üzerinden bu teknik yardım ile biraz sadeleştirilmeye de gidilmiştir.
Anlatıcı’nın  ve diğer oyuncuların sahne üzerinde çözümleri  üzerinde durulmamış devamlı giriş ,çıkışları ve özellikle oyuncuların topuk seslerinin azaltılmaya ihtiyaç gösterdiğini hatırlatmak isteğim olumsuzluk ötesinde gelecekte yapılacak sahne çalışmaları için uyarı mahiyetinde değerlendirilmesi için yazılmıştır.
Bir Usta Özgen Gürbüz
Müzikli Oyun düzeninde müziğin oyunu biraz fazla ötelediği bu çalışma da haklı mazeretlerin de  yönetmence olabileceğini düşündüğüm için  kalemiminfazlaca yazmasını  bu anlamda önlemişimdir.
Şef konumunda çok önemli bir isim olan Özgen Gürbüz  gibi büyük bir usta’nın bulunması ise müziğin icrasında koro üyelerinin (Toplu )ve solistlerin ise(Solo) sahne de işlerini  oldukça kolaylaştırmıştır.
Programda yer alan koro ve solist şarkılarını Özgen Gürbüz yönetiminde dinlemenin lüksü ise hiçbir şeyle kıyaslanamayacak hazzı dinleyicisine yaşatmıştır.
Hacettepe Üniversitesinde 28 yıldır Türk Sanat Müziği Korosunda şeflik ve öğretim görevlisi olarak görev yapmış olan  Özgen ,İTÜ Türk Musiki Devlet Konservatuarı ve ODTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümünü bitirmiştir.
Başarılı çalışmaları tüm müzik kariyerinin her basamağında Özgen Gürbüz ‘ü ustalığa taşımıştır.
 H.Ü Türk Sanat Müziği Korosu Kurucusu Dr.Nazım Şuvağ ile 52.yılı kutladık….
Dr.Nazım Şuvağ sabrının  ve azminin  zaferini koro’nun 52.yılını başarı ile kutlayarak  18.Mayıs. 2016  günü başarılı çalışmalarına bir yenisini ekleyerek göstermiştir.
Ekip anlayışı içinde büyük bir  sabır, performans  ve paylaşım içinde götürdüğü onca yıllık çalışmalarına gösterdiği özen ise özel bir takdir ile her zaman üniversitesinde şekillenmiştir.
Muhteşem bir vefa duygusu ,sanat yaşamında Nazim’ın en az çalışması kadar öne çıkmış önemli bir duygusu olmuştur.  Herkesi ,hepimizi büyük bir sevgi ve muhabbetle sarmalamayı bilmiş mükemmel bir sanat adamı olduğu gibi hekimce başarısı ve dostluğunun da unutulması söz konusu olmamıştır.
H.Ü Tıp Fakültesinin ilk öğrencilerinden olan Şuvağ ,Türk Sanat Müziği Koro’sunun Kurucusu ve kurucu başkanı olarak kesintisiz 52 yıldır müzik çalışmalarına devam etmiş ve koro’yu başarıdan başarıya götürmüştür.
Nazım Şuvağ Türk Sanat Müziği Korosunun değişmez başkanı olduğu gibi Türk Sanat Müziği Derslerinin de değişmez öğretim görevlisi ve başkanı olmuştur.
Yeniden ‘’Safiye Ayla’’ Müzikli Oyunu ve Nazım  Şuvağ
Nazım Şuvağ ve Türk Sanat Müziği Korosu onunla bütünleşmiştir. Koro onlarca önemli Türk Sanat Müziği solistlerine Nzaım Şuvağ ile birlikte eşlik etmiştir.Safiye Ayla dışında Müzeyyen Senar, Muazzez Abacı, Müazzez  Ersoy, Yüksel Uzel ilk akla gelen isimler arasında yerini almıştır.
Yeniliklere daima açık olan Şuvağ ,Müzikli Oyunlar yapısındaki çalışmalara ise teredddütsüz yaklaşmış ve tüm çalışmalara başarı için kesitisiz destek vermiştir.
Ortak yaptığımız tüm çalışma ve turnelerimizde de Dr.Nazım Şuvağ’ın engin tecrübe ve hoşgörüsü ile en mütevazi şekilde  her buluşmamız daima sevgi ve dostluk  çemberi içinde olmuştur.
‘’Safiye Ayla’’-2  olarak adlandırdığım  ve nedenini üstte aktarmaya çalıştığım Müzikli Oyun’u bile Atatürk ilkelerine bağlı ,laik , Türk Sanat Müziğni i icra eden başarılı bir yorumcu kadın ‘’Safiye Ayla’yı yarınlara hediyesi olarak bu sefer ki çalışmada da düşünüldüğünden kesinlikle şüphem olmamıştır.
Kutluyorum Şuvağ,Gürbüz, Topçu
Kutluyorum sevgili Koro
Kutluyorum sevgili Tiyatro öğrencileri
Ve  Emeği geçen herkesi kutluyorum …
Füsun Akmen Balkaya
18.Mayıs.2016/ H.Ü MSalonu-ANK.

https://www.egzotikforum.com

Sayfa başına dön  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]