Atina & Epidaurus Tiyatro Festivali'nde Elisabeth Marie'nin
Egzotik Forumları

Hayatın içinden...

Giriş yap

Şifremi unuttumAnket

Egzotik Forum'dan MemNun Musunuz?

Atina & Epidaurus Tiyatro Festivali'nde Elisabeth Marie'nin I_vote_lcap96%Atina & Epidaurus Tiyatro Festivali'nde Elisabeth Marie'nin I_vote_rcap 96% [ 915 ]
Atina & Epidaurus Tiyatro Festivali'nde Elisabeth Marie'nin I_vote_lcap1%Atina & Epidaurus Tiyatro Festivali'nde Elisabeth Marie'nin I_vote_rcap 1% [ 7 ]
Atina & Epidaurus Tiyatro Festivali'nde Elisabeth Marie'nin I_vote_lcap1%Atina & Epidaurus Tiyatro Festivali'nde Elisabeth Marie'nin I_vote_rcap 1% [ 6 ]
Atina & Epidaurus Tiyatro Festivali'nde Elisabeth Marie'nin I_vote_lcap3%Atina & Epidaurus Tiyatro Festivali'nde Elisabeth Marie'nin I_vote_rcap 3% [ 24 ]

Toplam Oylar : 952


Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

Atina & Epidaurus Tiyatro Festivali'nde Elisabeth Marie'nin

Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

Yazar : EgzotikForum


-
-

Atina & Epidaurus Tiyatro Festivali'nde Elisabeth Marie'nin sahneye koyduğu...
Globalleşme - gittikçe daha somut bir gerçekliği, özellikle yaptığımız bilgi alışverişlerindeki gerçekliği işaret eden bir terim.
6-7 Temmuz tarihlerinde Atina&Epidaurus Tiyatro Festivali'nde Elisabeth Marie'nin sahneye koyduğu Alexandra Badéa'nın kaleme aldığı Extrêmophile adlı 
Scarface Ensemble Kumpanyası (Strasbourg) 

EXTREMOPHILE
yazan Alexandra BADEA (L’Arche éditeurs 2015)
 
Elizabeth MARIE :   yönetmen
Jason Bitter KOUROUNIS : yunanca-fransızca yönetmen asistanı 
Rinio KYRIAZI, Dimitra KONDILAKIS et Jason Bitter KOUROUNIS : çeviri
Cyril ALATA   :  ses tasarımı ve müzik, klavye ve bilgisayar
Grégoire PERRIER: Sahne ve kostüm tasarımı 
Vassilis KLOTSOTIRAS: Işık tasarımı
Raffaëlle BLOCH : görsel tasarım ve dramatürji asistanı 
oyuncular:
Selin ALTIPARMAK 
Jack REINHARDT 
Rinio KYRIAZI 
Jason Bitter KOUROUNIS 
«Globalleşme - gittikçe daha somut bir gerçekliği, özellikle yaptığımız bilgi alışverişlerindeki gerçekliği işaret eden bir terim. 
Düşler, arzular ve anılar global bir platformda sunuluyor ve hepsi de tek bir kurala boğun eğiyor: piyasa kanunu. 
Extrêmophile / Ekstremofil derin sulara inişi; bir bakanlık kabine müdürünün, drone pilotu bir askerin ve endüstriyel çıkarlar uğruna araştırmalarını bir kenara iten genç bir bilim kadınının bilincindeki çatlaklara dalışı anlatıyor. Pişmanlıklar ve unutulmuş düşler birbirleri ile diyaloğa giriyor, özel olanla politik olan etkileşime geçiyor, ve böylelikle yazar jeolojik ve insani faylara dokunuyor. Olduğu gibi aktarılan düşünce parçacıkları, akan söz dalgaları gözlerimizin önünde birbirleri ile ilişki kuruyor, etklişiyor ve birbirlerinden ayrışarak uzaklaşıyor. Yalnızlık pikselleşirken dram giderek kaçak bir hal alıyor. »
 

«Extrêmophile / Ekstremofil Thibault Rossigneux'nün (Compagnie les sens des mots) isteği üzerine, Tiyatro ve Bilim oyunları koleksiyonu kapsamında tasarlanan Binôme projesi için kaleme alınmıştır. »
 

ALEXANDRA BADEA
1980 yılında Romanya'da doğan Alexandra Badéa yazarlık, yönetmenlik, senaristlik ve sahne tasarımcılığı yapmaktadır. Bükreş Devlet Yüksek Sahne Sanatları ve Sinema Okulu'nde yönetmenlik eğitimi aldı. 2003'te Paris'e yerleşerek Fransa ve Romanya arasında yönetmenlik yapmaya başladı. 2009'da l'Arche yayınevinde yazdığı ilk fransızca metinleri yayınlandı (Contrôle d’identité - Kimlik Kontrolü, Mode d’emploi - Kullanma Kılavuzu ve Burnout). Pulvérisés- Püskürtülmüşler adlı oyunu 2012'de yayınlandı ve 2013 yılında Fransa'da Dramatik Edebiyat Büyük Ödülü'nü aldı. Liova Jedlicki'nin yönetmenliğini yaptığı Solitudes - Yalnızlıklar adlı, büyük yankı uyandıran kısa metrajın senaryosunu yazdıktan sonra, şu anda aynı yönetmen için bir de uzun metraj senaryosu üzerine çalışıyor. 
İlk romanı Zone d’amour prioritaire- Öncelikli Aşk Bölgesi şubat 2014'te yayınlandı. 

Selin ALTIPARMAK - Biyografi
18 Ocak 1985’te Bursa’da doğan Selin Altıparmak, ilkokuldan sonra Galatasaray Lisesi’nde okudu. Lisede Türkçe ve Fransızca Tiyatro Toplulukları’nda yer alarak Galatasaray Lisesi Tiyatro Günleri organizasyon ekibinde çalıştı. Bunun yanında yurtdışında çeşitli frankofon lise festivallerine -Saint-Pétersbourg/Rusya ve Castelnaudary/Fransakatılma fırsatını buldu. Liseden sonra 2004 yılında Montpellier’ye gelerek Paul Valéry Üniversitesi’nde Sahne Sanatları Tiyatro bölümünde lisans ve master diplomasını aldı. Master diploması için tezini, Gérard Liéber’in yönetiminde, Genco Erkal’ın yazıp yönettiği ve oynadığı belgesel oyun Sivas ‘93 üzerine hazırladı. Üniversite eğitimiyle aynı zamanda, Pierre Castagné’nin yönettiği La Compagnie Maritime adlı tiyatro okulunda oyunculuk eğitimi aldı. Bu okulda Romain Lagarde, Patricia de Anna ve Gérard Santi’den dersler aldı.
 

2008 yılında, La Compagnie Maritime’deki 3. yılının sonunda, Strasbourg Devlet Tiyatrosu Drama Yüksek Okulu’na önemli bir yetenek sınavından geçerek oyuncu öğrenci olarak kabul edildi. Ferhan Şensoy’dan sonra bu okulda eğitim hakkı kazanan 2. Türkiyeli öğrencidir. Strasbourg Devlet Tiyatrosu Yüksek Drama Okulu’nda Julie Brochen, Jean Jourdheuil, Jean-François Lapalus, Krystian Lupa, Caroline Marcadé, Laurence Mayor, Bruno Meyssat, Gildas Milin, Valère Novarina, Marc Proulx, Claude Régy, Jean-Pierre Vincent ve Bernard Chartreux gibi önemli yönetmenlerle çalıştı. Strasbourg Devlet Tiyatrosu’ndaki oyunculuk eğitimini 2011 Haziran ayında tamamladı.
 

Yine 2011 Ekim ayında, Erivan’da Hamazgayn Theatre’da Bruno Freyssinet’nin sahneye koyduğu Sedef Ecer’in kaleme aldığı tiyatro oyunu Silsilename’de Dounia rolünü canlandırdı. Almanya, Ermenistan, Fransa ve Türkiye olmak üzere 4 ülkeyi bir araya getiren bu proje, 2012 yılında Paris’te mayıs ayı boyunca Théâtre de l’Aquarium’da ve Berlin’de gösterilmiştir. 2012 Ağustos ayında, Strasbourg Devlet Tiyatrosu Drama Yüksek Okulu’ndaki dönem arkadaşlarıyla kurdukları Kolektif Notre cairn ile Alsace ve Moselle bölgesinde bir turne gerçekleştirdi. Tekne Adelaide ile Alsace ve Moselle bölgesinde 13 yerleşim merkezini ziyaret eden Kolektif, bu turnede, teknenin içindeki tiyatro salonunda Anton Çehov’un Dağ Yolunda adlı tek perdelik oyununu seyirciyle buluşturdu. Kendisi bu oyunda Kouzma ve Maria karakterlerini canlandırmıştır.
 

2013 yılının Nisan ayında, Çisil Oğuz’un yönetmenliğinde Lars Noren’in Detay adlı oyununda Ann karakterini canlandırdı. Didaskali Tiyatro Topluluğu tarafından hazırlanan proje, İstanbul’da Türkçe üst yazılı olmak üzere Fransızca oynandı. Bir yandan da Türkiye’deki çeşitli tiyatro dergilerine makaleler hazırlayan genç oyuncu, 2013 Mart-Nisan aylarında, Paris’te Théâtre de la Bastille’de bir ay boyunca Amélie Enon’un sahneye koyduğu Ve Gece Sakin Olacak adlı oyunda Sarah Grimm karakterini canlandırdı.
 

Paris’te ACORT Derneği’nde çocuklara ve kadınlara yönelik tiyatro atölyeleriyürüten genç oyuncu, 2013 eylül ayında Özgür Yıldız ile birlikte İstanbul’daki Moda Sahnesi üzerine Etre comédien ou ne pas être adlı bir belgesel hazırladı.

2014 yılında kuruculuğunu üstlendiği La Compagnie S’en revient bünyesinde Titre Provisoire isimli projenin yönetmenliğini yapacak olan sanatçı, Ekim ayında Belçika’da gerçekleşen Voix de Femmes Festivali'ne Everyday I’m Chapulling gösterisi kapsamında oyuncu olarak katıldı.
 

2014 ilkbaharında Didaskali Tiyatro’nun Çizil Oğuz yönetmenliğinde IKSV’nin Uluslararası Tiyatro Festivali’nde sergilediği Maşenka adlı oyunda Anna karakterini canlandıran sanatçı 2014 yazında ise Kolektif Notre cairn’in sergilediği ikinci projede yer aldı. Malvina Morisseau’nun yönettiği Bertolt Brecht’in yazdığı Düğün adlı oyunda Kız kardeş rolünü canlandırdı.
 

Bunun yanı sıra Özgür Yıldız ile 19h15: Sanat nasıl hatırlar? adlı soykırım ve sürgünü konu alan bir sanatsal araştırma projesi yürütmekte olan sanatçı aynı zamanda Elisabeth Marie’nin yönettiği Un Miroir aux İmages adlı tiyatro projesinde hem dramatürji asistanı olarak hem de oyuncu olarak yer alıyor. Bir work in progress olan bu çalışmanın ilk etabı 2014 Ekim’inde Atinalı seyircilerle buluştu.
 

Ekim 2014’te Didier Roten ve François Vivier'nin yönetmenliğini yaptığı Mutsuz Kadınların Sırrı adlı belgesel filmde Nuriye karakterini canlandıran sanatçı kasım ayında Youri Pogrebnitchko'nun Moskova'da gerçekleştireceği Stanislavski oyunculuğu atölyesine katıldı.

2015-2016 yıllarında Elisabeth Marie'nin yönettiği Un Miroir aux İmages adlı oyunun Atina, Strasbourg ve İstanbul gösterimlerinde yer aldı. Paris'te ACORT derneği kapsamında yürüttüğü Kadınlarla Tiyatro Atölyesi halen çalışmalarını sürdürmekte. Aynı zamanda bir çok farklı projenin hayata geçirilmesinde önemli rol oynayan Selin Altiparmak 2015 yazında Titre Provisoire adlı oyunu yönetti.

https://www.egzotikforum.com

Sayfa başına dön  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz