Ayhan Menteş Hoca’mızın Ardından
Egzotik Forumları

Hayatın içinden...

Giriş yap

Şifremi unuttumAnket

Egzotik Forum'dan MemNun Musunuz?

Ayhan Menteş Hoca’mızın Ardından I_vote_lcap96%Ayhan Menteş Hoca’mızın Ardından I_vote_rcap 96% [ 915 ]
Ayhan Menteş Hoca’mızın Ardından I_vote_lcap1%Ayhan Menteş Hoca’mızın Ardından I_vote_rcap 1% [ 7 ]
Ayhan Menteş Hoca’mızın Ardından I_vote_lcap1%Ayhan Menteş Hoca’mızın Ardından I_vote_rcap 1% [ 6 ]
Ayhan Menteş Hoca’mızın Ardından I_vote_lcap3%Ayhan Menteş Hoca’mızın Ardından I_vote_rcap 3% [ 24 ]

Toplam Oylar : 952


Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

Ayhan Menteş Hoca’mızın Ardından

Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

1Ayhan Menteş Hoca’mızın Ardından Empty Ayhan Menteş Hoca’mızın Ardından Salı 16 Ağus. - 13:11:00

Yazar : EgzotikForum


-
-

Mağusa Namık Kemal Lisesi’nde 1980-1983 yıllarında öğrenciyken Resim derslerimize girerdi Ayhan Menteş Hoca.

Sanat Tarihi bilgilerini de ilk defa ondan almıştık. Böyle bir dersin varlığını kendisinden öğrenmiştik.

Kendine has üslubuyla zevkli hale getirirdi dersleri. Hoşsohbet biriydi. Konularını, tatlı bir ses tonuyla, tane tane anlatırdı. Bilgisi o kadar derin ve genişti ki anlattıkça anlatırdı. Birçok konulardan örnekler verirdi. Kendisi birçok ülke gezdiği için, o ülkelerde gördüklerini, yaşadıklarını bize aktarır, bir kıyaslama yapar ve bizi adeta farklı kültürlerle donatırdı…

Ayhan Menteş Hoca, KKTC’nin yetiştirdiği ender sanatçılarından biri olmuştur bana göre. Gerek resim ürünleriyle, gerekse arkeoloji ve sanat tarihi çalışmalarıyla KKTC Sanatına emek vermiş çok yönlü bir sanatçıdır…

Hoca, derslerde hep bize “Çalışmamız gerektiğini, ancak çalışmayla gelişebileceğimizi, kendimizi sürekli yenileyebilmemizle bir yerlere gelebileceğimizi ancak böyle çevremize ve tüm insanlığa yararlı bireyler olabileceğimizi” söylerdi.

Çok yönlü bir sanatçıydı. Sadece resimle kalmamış, kendi çabalarıyla heykel, seramik işleriyle de uğraşmıştı. Birçok eseri vardı ve bu eserler, tüm Dünyada bilinen eserlerdi.

Ayhan Menteş, 1935 yılında Düzkaya Köyü’nde Dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini Kıbrıs’ta yaptı. 1950-54 yıllarında Atatürk Lisesi’nde okudu. Burada da sanat ile uğraştı ve kendini geliştirmeye başladı.

1958 yılında Kıbrıs Öğretmen Koleji’nden mezun oldu.

1961 yılında Ankara’ya giderek Gazi Eğitim Enstitüsü Resim İş Bölümü’nden mezun oldu. 1961 yılında Larnaka’da öğretmenliğe başladı. Mağusa Canbulat Ortaokulu ve Namık Kemal Lisesi’nde yıllarca Resim-İş ve Sanat Tarihi Öğretmenliği yaptı. Burada birçok öğrenci yetiştirdi. Kendindeki resim ve sanat aşkını öğrencilerine de aşıladı.

Sanatçı, eserleriyle birçok yurt dışı sergilerine katıldı. 1969 yılında Londra Üniversitesi’nden aldığı bir bursla kuyumculuk, minecilik ve seramik heykel çalışmaları yaptı.

Ayhan Menteş Hoca ile birkaç defa röportaj yapma şansım oldu. Yaptığımız bir röportajında “İnsan, hangi sanatla uğraşırsa uğraşsın, yaptığı her uğraş, onun kişiliğine zenginlik katar. Sanat, insana deneyim kazandırır. Uğraşları içerisinde insan, yeni kişilikler, yeni uğraşlar tanır. Bir arı, her çiçeğe konar. Turunç çiçeklerine konduğu zaman turuncun tadını alır. Başka bir ağaca konduğunda onun lezzetini alır. Bir sanatçı da böyledir. Eğer sanatçı, kapalı bir evde yaşarsa deneyim birikimleri çok sınırlı kalır. Onun için insanın gezmesi, yeni yerler görmesi, başka kültürleri tanıması, başka meslekleri öğrenmesi gerekir.” demişti.

1986 yılından 2002 yılına kadar Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde Sanat Tarihi, Yaratıcı Düşünme ve Mitoloji dersleri vermeye başladı. Çeşitli gazete ve dergilerde yazıları yayınlandı.

1971 yılında Desen Ve Resim Kitabını yayınladı. Yaratıcı Düşünce Eğitimi konusunda Türkçe ve İngilizce yayınlanan 2 kitabı var.

1998 yılında Kıbrıs Türk resmine katkılarından dolayı KKTC Kültür Bakanlığı Tarafından onur ödülü verildi.

Geçtiğimiz gün, KKTC, bu büyük sanatçıyı gerçeğe uğurladı. Yalancı hayattan sonsuzluğa ve ebedi ve gerçek hayata uğurladı. Artık KKTC Halkı, bu çok sevdiği Hocasını, eşsiz sanatçısını bu Dünyada yaptığı çalışmalarıyla, geride bıraktığı büyük eserleriyle ve en önemlisi de sanatçının o unutulmayan tatlı gülüşleriyle hatırlayacak.

Uğurlar olsun size Sayın Ayhan Menteş Hocam. Siz, hep bizim gönlümüzde o altın tebessümünüzle yaşayacaksınız. Biz, öğrencileriniz, bize verdiğiniz eğitim, terbiye ve sanat aşkıyla sizi asla unutmayacağız. Sevginiz hep gönlümüzde yaşayacak. Gönlünüz rahat olsun. Bıraktığınız emanet biz öğrencilerinizin ellerinde güvendedir. Sanatınız ve sanat aşkınız daima yaşayacak…

Yolunuz ışıklı, mekanınız Cennet olsun…

Karaca Köşe
Hakan Yozcu

https://www.egzotikforum.com

Sayfa başına dön  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz