Şehir ve Devlet Tiyatroları Kral Abdullah'ın Yasını Tutuyor!
Egzotik Forumları

Hayatın içinden...

Giriş yap

Şifremi unuttumAnket

Egzotik Forum'dan MemNun Musunuz?

Şehir ve Devlet Tiyatroları Kral Abdullah'ın Yasını Tutuyor!  I_vote_lcap96%Şehir ve Devlet Tiyatroları Kral Abdullah'ın Yasını Tutuyor!  I_vote_rcap 96% [ 915 ]
Şehir ve Devlet Tiyatroları Kral Abdullah'ın Yasını Tutuyor!  I_vote_lcap1%Şehir ve Devlet Tiyatroları Kral Abdullah'ın Yasını Tutuyor!  I_vote_rcap 1% [ 7 ]
Şehir ve Devlet Tiyatroları Kral Abdullah'ın Yasını Tutuyor!  I_vote_lcap1%Şehir ve Devlet Tiyatroları Kral Abdullah'ın Yasını Tutuyor!  I_vote_rcap 1% [ 6 ]
Şehir ve Devlet Tiyatroları Kral Abdullah'ın Yasını Tutuyor!  I_vote_lcap3%Şehir ve Devlet Tiyatroları Kral Abdullah'ın Yasını Tutuyor!  I_vote_rcap 3% [ 24 ]

Toplam Oylar : 952


Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

Şehir ve Devlet Tiyatroları Kral Abdullah'ın Yasını Tutuyor!

Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

Yazar : EgzotikForum


-
-

Dün vefat eden Suudi Kralı Abdullah bin Abdulaziz el-Suud'un ardında ülkemizde bir günlük yas ilan edilmişti.
Bunun üzerine bugünkü oyunlarını iptal eden Devlet Tiyatroları ve İstanbul Şehir Tiyatroları yine tartışma konusu oldu!

Tiyatronun bir eğlence olarak değerlendirilmesi ve perdelerin hemen kapatılması sebebiyle tiyatro sanatçılarının ve izleyicilerinin tepkisi devam ediyor.
Devlet kurumu oldukları için iptal etme mecburiyetinde olduğunu söyleyen bu iki kurumun açıklamalarına rağmen belediyelere bağlı kültür merkezlerinde oyunlarını sahneyelecek özel tiyatrolar ise oyunlarını iptal etmediler ve böyle bir mecburiyet olmadığını gösterdiler.

Şehir Tiyatroları'ndan yapılan ve Kral Abdullah'a nedense hiç değinilmeyen resmi açıklama şöyle:
MİLLİ YAS NEDENİYLE OYUNLARA ARA VERİLDİ
Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlığı tarafından ülkemizde ilan edilen milli yas nedeniyle oyunlarımıza 1 günlük  (24 Ocak 2015) ara verilmiş, Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde gerçekleştirilecek olan “ Şehir Tiyatroları’nın 100. Yılında Sanatçılarımız Seyircisiyle Söyleşiyor” isimli etkinlik ise başka bir tarihe ertelenmiştir.

Ayrıca, konu ile ilgili SOL haber portalı tarafından yapılan akpsamlı haberi aşağıda okuyabilirsiniz:

Devlet Tiyatroları Suudi Kral için oyunları iptal etti, oyuncular tepkili
Devlet Tiyatroları, dün hayatını kaybeden Suudi Arabistan Kralı Abdullah Bin Abdülaziz için sanatsal faaliyetlerine bir günlük ara verdiğini ilan etti. Konuyla ilgili görüştüğümüz Devlet Tiyatroları oyuncuları duruma tepki gösterirken, iptal kararını alan Devlet Tiyatroları Genel Müdürü bir kez daha tartışma konusu haline geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla Suudi Arabistan Kralı Abdullah için bir günlük yas ilan edilirken, skandal bir açıklama yapan Devlet Tiyatroları kral için bir günlüğüne sanatsal faaliyetlerine ara verdiğini duyurdu.

Kurumun sitesinde yer alan duyuruda "Ülkemizde ilan edilen milli yas nedeniyle sanatsal faaliyetlerimize bir günlük ara verilmiştir" ifadeleri kullanıldı.

Turnede bulunan bir Devlet Tiyatrosu sanatçısı, alınan kararı, "binlerce lira para harcanarak turneye gidiyoruz. Biletlerin tamamı satılmış durumda ama Suudiler bile yas tutmazken bizim ülkemizde alınan yas kararı nedeniyle oyunlar iptal ediliyor. Bizim mesleğimiz de en yakınınız bile ölse sahneye çıkılır. Merak ediyorum bugün örneğin futbol maçları da iptal edilecek mi?" ifadeleriyle değerlendirdi.

Alınan kararın iş bilmez, yandaş Devlet Tiyatrosu Müdürü'nden kaynaklandığını belirten Devlet Tiyatrosu oyuncuları, karara oldukça tepkili.

https://www.egzotikforum.com

Sayfa başına dön  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz