Filezilla (FTP Programı) Nasıl Kullanılır?-Resimli Anlatım
Egzotik Forumları

Hayatın içinden...

Giriş yap

Şifremi unuttum

Anket

Egzotik Forum'dan MemNun Musunuz?

Filezilla (FTP Programı) Nasıl Kullanılır?-Resimli Anlatım I_vote_lcap96%Filezilla (FTP Programı) Nasıl Kullanılır?-Resimli Anlatım I_vote_rcap 96% [ 915 ]
Filezilla (FTP Programı) Nasıl Kullanılır?-Resimli Anlatım I_vote_lcap1%Filezilla (FTP Programı) Nasıl Kullanılır?-Resimli Anlatım I_vote_rcap 1% [ 7 ]
Filezilla (FTP Programı) Nasıl Kullanılır?-Resimli Anlatım I_vote_lcap1%Filezilla (FTP Programı) Nasıl Kullanılır?-Resimli Anlatım I_vote_rcap 1% [ 6 ]
Filezilla (FTP Programı) Nasıl Kullanılır?-Resimli Anlatım I_vote_lcap3%Filezilla (FTP Programı) Nasıl Kullanılır?-Resimli Anlatım I_vote_rcap 3% [ 24 ]

Toplam Oylar : 952

En son konular

» Ticaret Bakanlığı, mevzuata uygun şekilde gümrük işlemi tamamlanmadığı için gümrükte terk edilen eski ABD’li basketbolcu Michael Jordan imzalı 3 çift spor ayakkabıyı 5 milyon liraya satışa çıkarttı.
tarafından Yazar : EgzotikForum Dün 19:17:59

» Beşiktaş'ta haciz şoku! Ödeme apar topar yapıldı
tarafından Yazar : EgzotikForum Dün 19:10:13

» Fenerbahçe Beşiktaş derbisinde Volkan Bayarslan düdük çalacak!
tarafından Yazar : EgzotikForum Dün 19:09:09

» Beylikdüzü’nde yunus balığının tekneye eşlik ettiği, izleyenleri gülümseten anlar! “İlk defa böylesine denk geliyorum"
tarafından Yazar : EgzotikForum Dün 19:03:22

» İstanbul'da bir şahıs tahtaları söküp saldırdığı ağaçla kavga etti: O anlar kamerada
tarafından Yazar : EgzotikForum Dün 19:01:09

» Şişli'de yol çöktü, araçlar içine düştü
tarafından Yazar : EgzotikForum Dün 18:58:20

» KKM'de parası olanlar dikkat! Mevduat faizleri için Merkez Bankası'ndan yeni karar! Faiz oranı yükseldi
tarafından Yazar : EgzotikForum Dün 18:57:11

» Yeniden Refah Partisi'nde istifa şoku! Seçimi kazanan belediye başkanı ile yollar ayrıldı: 'Bugünden itibaren...'
tarafından Yazar : EgzotikForum Dün 18:56:17

» Galatasaray'ın efsanesi Muslera'dan emeklilik açıklaması! ''Herkese teşekkür ediyorum''
tarafından Yazar : EgzotikForum Çarş. 24 Nis. - 19:37:48

» Dursun Özbek'i güldüren diyalog! ''Şampiyonluğunuz şimdiden hayırlı olsun''
tarafından Yazar : EgzotikForum Çarş. 24 Nis. - 19:36:53

Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

Yazar : EgzotikForum

-
-

FTP ve FTP Programları Basitçe Nasıl Kullanılır?

Merhabalar arkadaşlar,

Bugün burada çok ama çok basitçe FTP bağlantısı için kullanılan programlardan bahsedeceğiz. Biliyorsunuz ki, piyasada FTP bağlantı programı olarak çok alternatif var: CuteFTP, WS_FTP, Filezilla gibi.

Şu anda sizlere, hem kullanım kolaylığı hem de bedava olması sebebiyle Filezilla'yı anlatacağım.Burada çok basitçe kurulum ve kullanım kılavuzunu bulabileceksiniz. Dediğim gibi çok basit, ayrıntılara girmeyeceğim.

Filezilla'nın download adresi

Filezilla'yı SourceForge.NET'den indirdikten sonra, kurulum için indirdiğimiz dosyaya çift tıklıyoruz.

Program kuruluma başlıyor.

"English" seçerek devam ediyoruz.

"I Agree"yi seçerek devam ediyoruz.

Burada ayarları ellemeden "Next" tuşuna basarak ilerliyoruz.

Burada kurulum yolunu belirtiyoruz. Değiştirmemize gerek yok. "Next" tuşuna basıyoruz.

"Next" tuşuna basıyoruz.

Burada ayarları olduğu gibi bırakabiliriz. Ama ne olursa olsun birazcık açıklayayım. "Use Secure Mode" (Güvenli Modu kullan) Filezilla'nın FTP şifrelerinizi unutmasını sağlayacaktır. Bu şekilde her bağlantıda FTP şifresi girmek zorunda kalacaksınız. "Do Not Use Secure Mode" (Güvenli modu kullanma) ise Filezilla'nın şifrelerinizi unutmamasını sağlayacaktır. Eğer internet kafe gibi genel ortamlarda kullanıyorsanız, mutlaka "Use Secure Mode" seçili olmalıdır. Eğer evinizde kullanıyorsanız diğer seçenek seçili kalabilir.

XML - Registry ayarı ise zaten seçili olarak gelen XML'de kalmalı.

Kurulum bir kaç dakika içinde bitecektir. "Close" tuşuna basarak kurulumu bitiriyoruz.

Filezilla'yı çalıştırabilmek için masaüstündeki "Filezilla" ikonuna basıyoruz.

zilla ana penceresi böyle. Kullanımı oldukça basit.

"Address" bölümüne, sitemizin FTP adresini giriyoruz, örn: [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
"Username" bölümüne, FTP kullanıcı adımızı giriyoruz.
"Password" bölümüne, FTP şifremizi giriyoruz.
"Port" bölümüne, default port olan 21 yazabiliriz veya boş bırakabiliriz. Boş bıraktığımızda otomatikman 21 olarak dolduracaktır.

Bu bölümleri doldurduktan sonra "Quickconnect" tuşuna basıyoruz.

Sitemize bağlanacaktır.

Evet, "connected" yazısını gördüysek, FTP'mize bağlanmışız demektir. Zaten bilgilerinizi doğru girerseniz bağlanmama gibi bir sorunla karşılaşmazsınız. Filezilla'nın temel bölümlerini isimlendirdim.

A bölümü: KENDİ BİLGİSAYARIMIZDAKİ KLASÖRLERİ GÖREBİLECEĞİMİZ YER. Dikkat edin, burası bizim bilgisayarımız.
B Bölümü: Bu bölümde, A kısmında seçtiğimiz Klasörlerin içeriğini görüyoruz. Yani dosyalarımızı burada göreceğiz.
C bölümü: BU bölüm ise bizim hostumuzdaki dosyalarımız olduğu bölüm. Yani burası uzaktaki bilgisayar. FTP ile hostumuza bağlandık ve hosttaki dosyaları burada görüyoruz.
D bölümü: Burada dosya transfer bilgilerini görüyoruz, dosyanın yüzde kaçı transfer edildi, ne kadar zaman kaldı vs.
E bölümü: Burası ise FTP komutlarını gördüğümüz bölüm, sadece bilgilendirme amaçlı bir bölüm, dokunmamıza gerek yok.

Programımız çok ama çok basitçe böyle.

Evet, devam ediyoruz.

Şimdi öncelikle hostumuzda bir dizin (klasör) yaratalım.

Sağ tuşa basıp, "Create Directory" seçeneğini seçiyoruz.

Burada açılan pencerede "New Folder" yerine dilediğimiz ismi yazıyoruz. Ben "personal" yazdım. (Tırnak işaretleri olmayacak yazarken ama )

Yarattığımız klasöre çift tıklayarak giriyoruz.

Evet, aynen böyle görünecek.

Sağ taraftan "B" bölümünden dosyaları seçiyoruz ve sürükleyerek "C" bölümüne atıyoruz. (Hatırlarsanız az önce her bölüme birer harf vermiştik. B ve C harfleri bunlar)

Alttaki "D" bölümünde dosyalarımızın transfer edildiğini görüyoruz. Transfer işlemi bitince buradaki yazılar da yok olacak.
Bu resim yeniden boyutlandırıldı. Orjinal Boyutta görmek için buraya tıklatın. Resmin gerçek boyutları 958x718 ve büyüklüğü 111KB.
Evet, dosya transferi işlemimiz bitti ve sağ tarafta yüklediğimiz dosyaları görüyoruz.

CHMOD Nasıl Ayarlanır?

CHMOD demek, dosyanın izinleri demektir. Bunları her zaman için doğru ayarlamalıyız. Yoksa başımıza sorunlar açabilir. Ayrıca bazı scriptler de kurulmadan önce CHMOD ayarı gerektirir.

CHMOD ayarı yapacağımız dosyamıza sağ tuşla basıyoruz ve "File Attributes" seçeneğini seçiyoruz.

Karşımıza böyle bir ekran gelecek.

Biz örnek olarak 644'ü 777 yaptık. Siz dilediğiniz veya size önerilen şekilde yapabilirsiniz.

FTP Bağlantısını Kesme

Resimde kırmızı ile işaretli yere basarak hostumuzdan bağlantıyı kesebiliriz....

https://www.egzotikforum.com

Sayfa başına dön  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]